Answer:
8 six-packs
Step-by-step explanation:
It is cheaper to buy 8 six-packs because all you have to do is multiply the price by the amount of packages. So for the six-packs I multiplied $2.10 by 8 and got $16.80. For the eight-packs, I multiplied $3.12 by 6 and got $18.72. Because $16.80 is less money than $18.72, the shopper should buy the 8 six-packs.
Copy and paste above. Hope you like it!