Greg needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 25 spoons for $1.99 . Brand B has a box of 42 spoons for $3.89 . Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

To find the price per spoon of brand A, divide the cost by the amount of spoons:

1.99 / 25 = 0.0796

Repeat this process for brand B:

3.89 / 42 = 0.0926

Brand A, at $0.08 a unit, is the better buy of brands A and B.

Hope this helps.

Answer:

Brand B is the better buy based on the unit price.

Step-by-step explanation:

Given : Greg needs to buy plastic spoons.

To find : The unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price ?

Solution :

Unit price is the price for a single unit of measure of a product.

1) Brand A has a box of 25 spoons for $1.99.

So, 25 spoon cost $1.99.

1 spoon cost is [tex]\frac{1.99}{25}[/tex]

1 spoon cost is $0.0796.

Round to the nearest cent - $0.08.

2) Brand B has a box of 42 spoons for $3.89.

So, 42 spoon cost $3.89.

1 spoon cost is [tex]\frac{3.89}{42}[/tex]

1 spoon cost is $0.0926.

Round to the nearest cent - $0.09.

As 0.09 > 0.08

So, brand B is the better buy based on the unit price.