On Friday, Dale and Lindsay each spent $5.00 on trading cards, and they each bought one package of chewing gum. On Saturday, Lindsay and her three sisters each spent $2.00 on trading cards, and each girl bought one package of gum. Lindsay noticed that the total cost was the same on Friday and Saturday. What is the cost of a package of gum?