A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. If 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?
a. $0.53
b. $0.67
c. $1.58
d. $1.97

Respuesta :

The correct answer is:  [C]:  " $ 1.58 " . 
_______________________________________________
Explanation:
______________________________________________
Given: 
______________________________________________
$18.99 per 340.23 grams ;

and given: 

1 gram ≈ 0.03527 oz (ounces) ;
______________________________________________
Find the unit price per OUNCE (oz).
______________________________________________
Given:  $18.99 per 340.23 grams ;

Convert:  "340.23 grams" to "ounces (oz)".

Given:  "1 gram ≈ 0.03527 oz" ;

   340.23 grams =  (340.23 * 0.03527) oz. = 11.9999121  (about "12 oz.").

So,  $19 / 12 oz. = ? dollars per UNIT OZ. ;  =

(19/12) dollars per oz. = (19÷12) dollars per oz. = $ 1.58333 ; which corresponds to:  Answer choice:  [C]:  $1.58 .
______________________________________________________

Answer:

1.58

Step-by-step explanation: