Answer:
$0.20 per orange
Step-by-step explanation:
We Know
A fruit stand sells 5-pound bags of oranges for $3.00 each.
There are 15 oranges in each bag.
What is the price per orange?
We Take
3 / 15 = $0.20 per orange
So, the price per orange is $0.20