a pumpkin pie cost $12.55 at Bobby's Bakery. If the pie has a diameter of 12 inches, what is the cost per square inch of the pie? use 3.14 for π

Respuesta :

d = 12
r = d/2
r = 6
6^2 = 36
36 * 3.14 = 113.04
12.55 / 113.04 = .11102264685
Round that answer to the nearest hundredth
The cost per square inch of the pie is 11 cents.

Answer:

Cost per square inch of the pie is 11 cent .

Step-by-step explanation:

Formula

[tex]Area\ of\ a\ circle = \pi r^{2}[/tex]

Where r is the radius of a circle .

As given

A pumpkin pie cost $12.55 at Bobby's Bakery.

lf the pie has a diameter of 12 inches .

[tex]Radius = \frac{Diameter}{2}[/tex]

[tex]Radius = \frac{12}{2}[/tex]

Radius = 6 inches

Put all the values in the formula

[tex]Area\ of\ a\ circle =3.14\times 6\times 6[/tex]

                                    = 113.04 inches²

Thus

[tex]Cost\ per\ square\ inch\ of\ the\ pie = \frac{Cost\ of \a \ pumpkin\ pie}{Total\ area\ of\ a\ pumpkin}[/tex]

Put all the values in the above

[tex]Cost\ per\ square\ inch\ of\ the\ pie = \frac{12.55}{113.04}[/tex]

[tex]Cost\ per\ square\ inch\ of\ the\ pie =\$ 0.11\ (Approx)[/tex]

As

1 dollar = 100 cent  

0.11 dollar = 0.11 × 100

                = 11 cent

Therefore the cost per square inch of the pie is 11 cent .