A drugstore sells vitamins in bottles with different pill counts. The price of each bottle is shown in the table below.

Respuesta :

The price of one pill is approximately $0.04.

What is the price of one pill?

Division is the mathematical operation used in grouping a number into equal parts using another number. The price of one pill can be determined by dividing the total cost of a number of pills by that number.

Price of one pill = cost of 50 pills / 50

$2.05 / 50 = $0.04

Please find attached the complete question. To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

#SPJ1

Ver imagen ewomazinoade