Respuesta :

Answer:

$23.40

Step-by-step explanation:

Given,

Cost price of 8 cakes = $62.40

So,

Cost price of 1 cake = $ [tex]\frac{62.40}{8}[/tex]

Therefore,

Cost price of 3 cakes

= $([tex]\frac{62.40}{8}[/tex] × 3)

  • [On dividing 62.40 by 8]

= $(7.80 × 3)

  • [On multiplying]

= $23.40

Hence,

The required cost of 3 cakes is $23.40 (Ans)

Solution:

Note that:

  • 8 cakes = $62.40

This question requires the knowledge of Unitary method.

Step-1: Divide 8 both sides of the equation to obtain the cost for 1 cake.

  • 8 cakes = $62.40
  • => 8/8 cakes = $62.40/8
  • => 1 cake = $7.80

Step-2: Multiply 3 both sides to find the cost of 3 cakes.

  • 1 cake = $7.80
  • => 3 cakes = $7.80 x 3
  • => 3 cakes = $23.40

Otras preguntas