Respuesta :
Answer:
$23.40
Step-by-step explanation:
Given,
Cost price of 8 cakes = $62.40
So,
Cost price of 1 cake = $ [tex]\frac{62.40}{8}[/tex]
Therefore,
Cost price of 3 cakes
= $([tex]\frac{62.40}{8}[/tex] × 3)
- [On dividing 62.40 by 8]
= $(7.80 × 3)
- [On multiplying]
= $23.40
Hence,
The required cost of 3 cakes is $23.40 (Ans)
Solution:
Note that:
- 8 cakes = $62.40
This question requires the knowledge of Unitary method.
Step-1: Divide 8 both sides of the equation to obtain the cost for 1 cake.
- 8 cakes = $62.40
- => 8/8 cakes = $62.40/8
- => 1 cake = $7.80
Step-2: Multiply 3 both sides to find the cost of 3 cakes.
- 1 cake = $7.80
- => 3 cakes = $7.80 x 3
- => 3 cakes = $23.40