Respuesta :
There are 4 quarts in a gallon, so you can use
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons
Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.
$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.
Answer: $0.76 per quart of ice cream
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons
Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.
$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.
Answer: $0.76 per quart of ice cream