Respuesta :

Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step

B = Cost of 8 pack / 8 bottles  =  $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle

A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle

then do a simple subtraction  A -B = savings

Step-by-step explanation:  Information is incomplete

if an 8 pack cost $16

If the 6 pack cost $15

All you do is a simple subtraction after calculations

Cost of 8 pack / 8 bottles  = $16/8 =$2 per bottle

Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle

in my example  

You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack