Respuesta :
Unit prices
4-5 ounce container is about $0.25 per oz
1- 12 ounce container is about $0.27 per oz
1 -16 ounce container is about $0.26 per oz
Then the answer is a. the 5 ounce container; because its unit price is the lowest one.
Hope this helps!
4-5 ounce container is about $0.25 per oz
1- 12 ounce container is about $0.27 per oz
1 -16 ounce container is about $0.26 per oz
Then the answer is a. the 5 ounce container; because its unit price is the lowest one.
Hope this helps!
Answer:
A. The 5 ounce container is the better buy.
Step-by-step explanation: