Respuesta :
Answer:
1. $2.5
2. 2/5lb
Step-by-step explanation:
1. The blank is asking what the cost of one pound of blueberries costs and you know that two pounds costs $5, so half of 5 is 2.5. So the first blank is $2.5.
2. You know that $2.5 will get you one pound, so divide by 5 and now you know that $0.50 will get you 1/5 pound of blueberries. multiply by two and now you know that $1.00 get you 2/5 pound of berries. So the second blank is 2/5 lb.
Answer:
1. 2.50 dollars
2. 0.2 pounds
Step-by-step explanation:
Sorry if I explain things you might not understand.
1. To find how much one pound is, you solve the equation 2 / 5 = 1 / P. You solve for P which will be 2.5 or 5/2
2/5 = 1/P
2/5 x P x 5/2 = 1 / P x P x 5/2
P = 5/2
2. To find the amount of pounds per dollar, you solve the equation 5/2 = 1/D. You solve for D which will be 2/5 or 0.2 dollars.
5/2 x D x 2/5 = 1/D x D x 2/5
D = 2/5