Respuesta :
Answer:
$2.40 per pound
Step-by-step explanation:
$9.60 / 4 pounds
= $2.40 per pound
Divide total cost by total pounds:
9.60 / 4 = 2.40
Price per pound = $2.40
Answer:
$2.40 per pound
Step-by-step explanation:
$9.60 / 4 pounds
= $2.40 per pound
Divide total cost by total pounds:
9.60 / 4 = 2.40
Price per pound = $2.40