Respuesta :

Answer:

$24

Explanation:

Labor cost per unit is the ratio of total labor expense for a period of time divided by the total number of units produced during that period of time. It is given by the formula:

Labor cost per unit = Total money earned during a specified period / number of components produced.

Hence using the formula above, the labor cost per unit of the worker is gotten to be:

Labor cost per unit = $96 / 4 components = $24