It’s bath time while filling the tub dad used the last capful of bubble bath.after doing quick search for more to buy he notices that he can get 36oz for $3.79 or 24 oz for $2.89. Which of these options is the better deal ?

Respuesta :

If you divide the price by the number of ounces, you will get how much you are paying for a single ounce.

[tex]\frac{3.79}{36}[/tex] ≈ 0.11 dollars per ounce

[tex]\frac{2.89}{24}[/tex] ≈ 0.12 dollars per ounce

As you can see, you are paying about 0.01 dollars more for every ounce of bubble bath in the second option. So you are better off buying 36 ounces for 3.79 dollars.

You can also do this buy dividing ounces by dollars.

[tex]\frac{36}{3.79}[/tex] ≈ 9.5 ounces per dollar

[tex]\frac{24}{2.89}[/tex] ≈ 8.3 ounces per dollar

Again, you can see that you get about 1 more ounce for every dollar you pay in the first option. So 36 ounces for 3.79 dollars is the way to go.