A ream of paper costs $14.00. There are 500 sheets of paper in a ream and each sheet of paper weighs 0.500 oz. What is the price per pound of paper?

Respuesta :

Answer:

The price per pound is [tex]z = $0.896[/tex]

Explanation:

The price of a ream is p = $14

The number of sheets is n = 500

The weight of 1 sheet is [tex]w = 0.5\ oz = \frac{0.5}{16} = 0.03125 \ pounds (lb)[/tex]

So

1 sheet => 0.03125 pounds

x sheets => 1 pound

=> [tex]x = \frac{1}{0.03125}[/tex]

=> [tex]x = 32 \ sheets [/tex]

So

500 sheets => $14

32 sheets = 1 pound => $z

=> [tex]z = \frac{32 *14 }{500}[/tex]

=>      [tex]z = $0.896[/tex]