Respuesta :

Answer:

3ny

Step-by-step explanation:

For this problem, the price of a widget is represented by 'n' amount of dollars.  Additionally, the store was stocked with 4y widgets.

To find the total cost of the widgets sold, we will use the information that at the end of the day, the store only had y widgets remaining.

From here we can say the following to represent the total cost of the widgets sold:

cost = n * (4y - y)

cost = n * (3y)

cost = n3y

You can rewrite this cost to be 3ny as in the answer choice.

Cheers.