We have been given that a baker buys 25 lbs of flour for $74.75. We are asked to find the unit price per pound of flour.
To find the unit price per pound of flour, we will divide total cost of flour by total pounds of flour.
[tex]\text{Unit price per pound of flour}=\frac{\$74.75}{25}[/tex]
[tex]\text{Unit price per pound of flour}=\$2.99[/tex]
Therefore, the unit price is $2.99 per pound.