Respuesta :
Answer:
13,043.48 units
Explanation:
Cost Equation calculate the total cost of the products produced / sold in a period. It adds the variable cost of the given numbers of units and Fixed cost for the period to calculate the total cost.
The Total Cost Can be Calculated using following Equation.
y = mx + b
y = Total cost
m = variable cost
b = fixed cost
x = quantity of unit produced / sold
Placing Values in the cost equation at each location.
Location A
y = $55x + $300,000
Location B
y = $32x + $600,000
According to given condition
Cost of Location A = Cost of Location B
$55x + $300,000 = $32x + $600,000
$55x - $32x = $600,000 - $300,000
$23x = $300,000
x= $300,000 / $23 = 13,043.48 units
Check
y = $55 x 13,043.48 + $300,000 = $717,391.4 + $300,000 = $1,017,391.4
Location B
y = $32x 13,043.48 + $600,000 = $417,391.4 + $600,000 = $1,017,391.4
The volume at which the two facilities equal in cost is 13,043.48 units.
The total cost can be calculated using following equation:. y = mx + b where y = Total cost, m = variable cost, b = fixed cost, x = quantity of unit produced / sold.
Placing of values in the cost equation at each location.
Location A
y = $55x + $300,000
Location B
y = $32x + $600,000
According to given condition:
Cost of Location A = Cost of Location B
$55x + $300,000 = $32x + $600,000
$55x - $32x = $600,000 - $300,000
$23x = $300,000
x = $300,000 / $23
x = 13,043.48 units
In conclusion, the volume at which the two facilities equal in cost is 13,043.48 units.
Read more about total cost
brainly.com/question/25109150