Students in the garden club are planting a spring flower garden in the town square. They have already spent $80 of the $200 budget. Write and solve an inequality to show how many $30 packs of bulbs they can buy.

Respuesta :

Answer:

You can buy 4 of the $30 pack of bulbs.

Step-by-step explanation:

$200-$80=120

120/30=4

simhai

answer:

they can buy 4 packs of bulbs

step by step solution

Since they have already spent $80, subtract $80 from 200. You will get 120. Divide it by two. You get 60. How many times does 30 go into 60? It goes into it twice. You have 60 x 2, which = 120. If you divide both of the 60's again in half you get 30. This gives you 4 $30 packs of bulbs as the answer.

just with numbers

120-80=120

120/2=60

60/2=30

30x4=120

they can buy 4 $30 packs of bulbs.