Respuesta :
Answer:
8 inches of wire can be bought for 36 cents.
8 inches of wire can be bought for 36 cents.Step-by-step explanation:
if 16 inches of wire cost 36 cents, just divide 64 by 2 (which gives you 32) so now that you divided 64 by 2, divide 16 by 2 (which is 8)
[tex]\bf \begin{array}{ccll} \stackrel{wire}{in}¢s\\ \cline{1-2} 16&64\\ x&36 \end{array}\implies \cfrac{16}{x}=\cfrac{64}{36}\implies \cfrac{16}{x}=\cfrac{16}{9}\implies 144=16x \\\\\\ \cfrac{144}{16}=x\implies 9=x[/tex]