Respuesta :
Hello!
[tex]\bf Answer:[/tex]
The price is [tex]\bf $0.75[/tex] per ounce.
_____________________________
[tex]\bf Explanation:[/tex]
1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75
[tex]\bf Answer:[/tex]
The price is [tex]\bf $0.75[/tex] per ounce.
_____________________________
[tex]\bf Explanation:[/tex]
1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75
Answer:
The price is $0.75 per ounce.
Step-by-step explanation:
1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75