Respuesta :
To find the answer you will write and equation in terms of the cost of a bag of chips.
3(cost of milk) + 4 (cost of water) + 8 (cost of bag of chips) = $21.30
3 (2c +1.60) + 4 (2c) + 8 (c) = $21.30 ; Simplify
6c + 4.80 + 8c + 8c = 21.30
22c + 4.80 = 21.30
- 4.80 -4.80
22c = $16.50
22 22
c = 0.75
The chips cost $0.75 each.
The milk costs (2 x $0.75 + $1.60) $3.10 each.
The water costs (2 x $0.75) $1.50 each.
3(cost of milk) + 4 (cost of water) + 8 (cost of bag of chips) = $21.30
3 (2c +1.60) + 4 (2c) + 8 (c) = $21.30 ; Simplify
6c + 4.80 + 8c + 8c = 21.30
22c + 4.80 = 21.30
- 4.80 -4.80
22c = $16.50
22 22
c = 0.75
The chips cost $0.75 each.
The milk costs (2 x $0.75 + $1.60) $3.10 each.
The water costs (2 x $0.75) $1.50 each.
The cost of the 1 gallon of milk be $3.1, the cost of 1 bottle of water be $1.5, and the cost of 1 snack size bag be $0.75 and this can be determined by forming the linear equations.
Given :
- On a recent trip to the convenience store, you picked up 3 gallons of milk, 4 bottles of water, and 8 snack-size bags of chips. your total bill (before tax) was $21.30.
- A bottle of water costs twice as much as a bag of chips, and a gallon of milk costs $1.60 more than a bottle of water.
The following steps can be used in order to determine the cost of each item:
Step 1 - Form the linear equations with the help of the given data in order to determine the cost of each item.
Step 2 - Let the cost of the 1 gallon of milk be 'x', the cost of 1 bottle of water be 'y', and the cost of 1 snack size bag be 'z'.
Step 3 - The linear equation that represents the total bill amount is given by:
3x + 4y + 8z = 21.30 --- (1)
Step 3 - According to the given data, a bottle of water costs twice as much as a bag of chips, and a gallon of milk costs $1.60 more than a bottle of water. The linear equation that represents these situations is:
y = 2z
z = y/2 --- (2)
x = 1.6 + y --- (3)
Step 4 - Substitute the value of x and z in equation (1).
[tex]\rm 3(1.6 + y) + 4y + 8(\dfrac{y}{2}) = 21.30[/tex]
Step 5 - Simplify the above equation in order to determine the value of 'y'.
4.8 + 3y + 4y + 4y = 21.30
11y = 16.5
y = $1.5
Step 6 - Substitute the value of 'y' in equation (2) and equation (3).
z = 1.5/2
z = $0.75
x = 1.6 + 1.5
x = $3.1
For more information, refer to the link given below:
https://brainly.com/question/11897796