Respuesta :
1) 2 HgO → 2 Hg + O₂
(2 x 216.59 g) → gives → (2 x 200.59 g)
433.18 g → gives → 401.18 g
8.74 g → gives → ? g
by cross multiplication:
Theoretical yield = (401.18 x 8.74) / 433.18 = 8.094 g
% yield = (actual yield / theoretical yield) * 100
= (6.42 / 8.09) * 100 = 79.3 %
2) F₂ + 2 NaBr → 2 NaF + Br₂
1 mole F₂ → gives → 2 moles NaF
0.24 mol F₂ will give ?? mol NaF
= (0.24 x 2) / 1 = 0.48 mol NaF
3) 4 Fe(s) + 3 O₂(g) → 2 Fe₂O₃(s)
number of moles of Fe = (54.6 / 55.845) = 0.97 mol
number of moles of O₂ = (91.6 g / 32) = 2.8625 mol
4 moles Fe react with 3 moles O₂
0.97 mol Fe will react completely with 0.7275 mol O₂
so 0.97 mol Fe is the limiting reactant and O₂ present in excess
4 moles Fe(s) → gives → 2 moles Fe₂O₃
0.97 mol Fe(s) → gives → ? moles Fe₂O₃
= (0.97 x 2) / 4 = 0.485 mol Fe₂O₃
mass of Fe₂O₃ = 0.485 mol * 159.69 g/mol = 77.45 g
4) Ga₂O₃(s) + 3 SOCl₂(l) → 2 GaCl₃(s) + 3 SO₂
Molar mass of Ga₂O₃ = 187.44 g/mol
Molar mass of SOCl₂ = 118.97 g/mol
Mass of Ga₂O₃ = 71.8 g
Mass of SOCl₂ = 110.8 g
number of moles = mass (g) / molar mass
number of moles of Ga₂O₃ = 71.8 / 187.44 = 0.38 mol
number of moles of SOCl₂ = 110.8 / 118.97 = 0.93 mol
1 mole Ga₂O₃(s) react with 3 moles SOCl₂
0.38 mol Ga₂O₃ react with 1.14 mole SOCl₂
But only 0.93 mol SOCl₂ present so it is the limiting reactant
3 moles of SOCl₂ → gives → 2 moles GaCl₃
0.93 mol SOCl₂ → gives → ? mole GaCl₃
= (2 x 0.93) / 3 = 0.62 mole
Mass of GaCl₃ = 0.62 * 176.073 = 109.16 g
5) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mol N₂ reacts with 3 moles H₂
so 6 moles N₂ will react completely with 18 moles H₂
But moles of H₂ present is only 10 moles, so Nitrogen is considered as the excess reactant.
6) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2 BCl₃(g) + 3 CO(g)
3 moles C → gives → 2 moles BCl₃
? moles C → gives → 3 moles BCl₃
moles of C = (3*3) / 2 = 4.5 moles C
Mass of carbon required = 4.5 moles * 12 g/mol = 54 g carbon
7) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2 BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of B₂O₃ = mass / molar mass
= 122 g / 69.6182 = 1.75 moles
1 mole B₂O₃ → gives → 2 moles BCl₃
1.75 mole B₂O₃ → gives → ? moles BCl₃
= 2 * 1.75 = 3.5 moles BCl₃
8) 4 Fe(s) + 3 O₂ → 2 Fe₂O₃
moles of Fe = (54.6 g) / (55.845 g/mol) = 0.98 mol
moles of O₂ = (91.6 g) / (32 g/mol) = 2.8625 mol
4 moles Fe(s) react with 3 moles O₂(g)
0.98 mol Fe(s) react completely with ? moles O₂(g)
= 0.735 mol O₂
moles of excess oxygen = 2.8625 - 0.735 = 2.1275 mol
mass of excess oxygen = 2.1275 * 32 = 68.08 g O₂
9) 2 NO(g) + O₂(g) → 2 NO₂
2 moles NO react with 1 mol O₂
? moles NO will react with 2.5 mol of O₂
= (2 * 2.5) / 1 = 5 moles NO
Mass of NO = 5 * 30 = 150 g
10) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mole N₂ reacts with 3 moles H₂
so 3 moles of N₂ will react completely with 9 moles H₂
but only 5 moles of Hydrogen present so it is the limiting reactant
11) 2 HgO(s) → 2 Hg(l) + O₂(g)
(2 x 216.59 g) give (2 x 200.59)
433.18 g will give 401.18 g
8.74 g HgO will give ? g Hg
Theoretical yield of Hg = (8.74 x 401.18) / 433.18 = 8.094 g
12) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of BCl₃ produced = 175 g / 117.17 g/mol = 1.5 moles
3 moles of Cl₂ produce 2 moles BCl₃
? moles of Cl₂ produces 1.5 mole BCl₃
= (1.5 x 3) / 2 = 2.25 moles Cl₂
13) 4 Fe(s) + 3 O₂ → 2 Fe₂O₃
moles of Fe = (54.6 g) / (55.845 g/mol) = 0.98 mol
moles of O₂ = (91.6 g) / (32 g/mol) = 2.8625 mol
4 moles Fe(s) react with 3 moles O₂(g)
0.98 mol Fe(s) react completely with ? moles O₂(g)
= 0.735 mol O₂
So the limiting reactant is Fe
14) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mole N₂ reacts with 3 moles H₂
so 6 moles of N₂ will react completely with 18 moles H₂
but only 10 moles of Hydrogen present so it is the limiting reactant
3 moles of H₂ gives 2 moles NH₃
10 moles of H₂ will give ? moles NH₃
= (10 * 2) / 3 = 6.67 moles NH₃
15) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of BCl₃ produced = 700 g / 117.17 g/mol = 5.97 moles
3 moles of C produce 2 moles BCl₃
? moles of C produces 5.97 mole BCl₃
= (5.97 x 3) / 2 = 8.96 moles C
16) Fe₂O₃(s) + 3 CO(g) → 2 Fe(s) + 3CO₂(g)
1 mole of Fe₂O₃ gives 3 moles CO₂
? mole of Fe₂O₃ gives 7.4 moles CO₂
= 2.47 moles Fe₂O₃
3 moles of CO gives 3 moles of CO₂
so 7.4 moles of CO will produce the required amount of CO₂ (7.4)
(2 x 216.59 g) → gives → (2 x 200.59 g)
433.18 g → gives → 401.18 g
8.74 g → gives → ? g
by cross multiplication:
Theoretical yield = (401.18 x 8.74) / 433.18 = 8.094 g
% yield = (actual yield / theoretical yield) * 100
= (6.42 / 8.09) * 100 = 79.3 %
2) F₂ + 2 NaBr → 2 NaF + Br₂
1 mole F₂ → gives → 2 moles NaF
0.24 mol F₂ will give ?? mol NaF
= (0.24 x 2) / 1 = 0.48 mol NaF
3) 4 Fe(s) + 3 O₂(g) → 2 Fe₂O₃(s)
number of moles of Fe = (54.6 / 55.845) = 0.97 mol
number of moles of O₂ = (91.6 g / 32) = 2.8625 mol
4 moles Fe react with 3 moles O₂
0.97 mol Fe will react completely with 0.7275 mol O₂
so 0.97 mol Fe is the limiting reactant and O₂ present in excess
4 moles Fe(s) → gives → 2 moles Fe₂O₃
0.97 mol Fe(s) → gives → ? moles Fe₂O₃
= (0.97 x 2) / 4 = 0.485 mol Fe₂O₃
mass of Fe₂O₃ = 0.485 mol * 159.69 g/mol = 77.45 g
4) Ga₂O₃(s) + 3 SOCl₂(l) → 2 GaCl₃(s) + 3 SO₂
Molar mass of Ga₂O₃ = 187.44 g/mol
Molar mass of SOCl₂ = 118.97 g/mol
Mass of Ga₂O₃ = 71.8 g
Mass of SOCl₂ = 110.8 g
number of moles = mass (g) / molar mass
number of moles of Ga₂O₃ = 71.8 / 187.44 = 0.38 mol
number of moles of SOCl₂ = 110.8 / 118.97 = 0.93 mol
1 mole Ga₂O₃(s) react with 3 moles SOCl₂
0.38 mol Ga₂O₃ react with 1.14 mole SOCl₂
But only 0.93 mol SOCl₂ present so it is the limiting reactant
3 moles of SOCl₂ → gives → 2 moles GaCl₃
0.93 mol SOCl₂ → gives → ? mole GaCl₃
= (2 x 0.93) / 3 = 0.62 mole
Mass of GaCl₃ = 0.62 * 176.073 = 109.16 g
5) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mol N₂ reacts with 3 moles H₂
so 6 moles N₂ will react completely with 18 moles H₂
But moles of H₂ present is only 10 moles, so Nitrogen is considered as the excess reactant.
6) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2 BCl₃(g) + 3 CO(g)
3 moles C → gives → 2 moles BCl₃
? moles C → gives → 3 moles BCl₃
moles of C = (3*3) / 2 = 4.5 moles C
Mass of carbon required = 4.5 moles * 12 g/mol = 54 g carbon
7) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2 BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of B₂O₃ = mass / molar mass
= 122 g / 69.6182 = 1.75 moles
1 mole B₂O₃ → gives → 2 moles BCl₃
1.75 mole B₂O₃ → gives → ? moles BCl₃
= 2 * 1.75 = 3.5 moles BCl₃
8) 4 Fe(s) + 3 O₂ → 2 Fe₂O₃
moles of Fe = (54.6 g) / (55.845 g/mol) = 0.98 mol
moles of O₂ = (91.6 g) / (32 g/mol) = 2.8625 mol
4 moles Fe(s) react with 3 moles O₂(g)
0.98 mol Fe(s) react completely with ? moles O₂(g)
= 0.735 mol O₂
moles of excess oxygen = 2.8625 - 0.735 = 2.1275 mol
mass of excess oxygen = 2.1275 * 32 = 68.08 g O₂
9) 2 NO(g) + O₂(g) → 2 NO₂
2 moles NO react with 1 mol O₂
? moles NO will react with 2.5 mol of O₂
= (2 * 2.5) / 1 = 5 moles NO
Mass of NO = 5 * 30 = 150 g
10) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mole N₂ reacts with 3 moles H₂
so 3 moles of N₂ will react completely with 9 moles H₂
but only 5 moles of Hydrogen present so it is the limiting reactant
11) 2 HgO(s) → 2 Hg(l) + O₂(g)
(2 x 216.59 g) give (2 x 200.59)
433.18 g will give 401.18 g
8.74 g HgO will give ? g Hg
Theoretical yield of Hg = (8.74 x 401.18) / 433.18 = 8.094 g
12) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of BCl₃ produced = 175 g / 117.17 g/mol = 1.5 moles
3 moles of Cl₂ produce 2 moles BCl₃
? moles of Cl₂ produces 1.5 mole BCl₃
= (1.5 x 3) / 2 = 2.25 moles Cl₂
13) 4 Fe(s) + 3 O₂ → 2 Fe₂O₃
moles of Fe = (54.6 g) / (55.845 g/mol) = 0.98 mol
moles of O₂ = (91.6 g) / (32 g/mol) = 2.8625 mol
4 moles Fe(s) react with 3 moles O₂(g)
0.98 mol Fe(s) react completely with ? moles O₂(g)
= 0.735 mol O₂
So the limiting reactant is Fe
14) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mole N₂ reacts with 3 moles H₂
so 6 moles of N₂ will react completely with 18 moles H₂
but only 10 moles of Hydrogen present so it is the limiting reactant
3 moles of H₂ gives 2 moles NH₃
10 moles of H₂ will give ? moles NH₃
= (10 * 2) / 3 = 6.67 moles NH₃
15) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of BCl₃ produced = 700 g / 117.17 g/mol = 5.97 moles
3 moles of C produce 2 moles BCl₃
? moles of C produces 5.97 mole BCl₃
= (5.97 x 3) / 2 = 8.96 moles C
16) Fe₂O₃(s) + 3 CO(g) → 2 Fe(s) + 3CO₂(g)
1 mole of Fe₂O₃ gives 3 moles CO₂
? mole of Fe₂O₃ gives 7.4 moles CO₂
= 2.47 moles Fe₂O₃
3 moles of CO gives 3 moles of CO₂
so 7.4 moles of CO will produce the required amount of CO₂ (7.4)
1) 2 HgO → 2 Hg + O₂
(2 x 216.59 g) → gives → (2 x 200.59 g)
433.18 g → gives → 401.18 g
8.74 g → gives → ? g
by cross multiplication:
Theoretical yield = (401.18 x 8.74) / 433.18 = 8.094 g
% yield = (actual yield / theoretical yield) * 100
= (6.42 / 8.09) * 100 = 79.3 %
2) F₂ + 2 NaBr → 2 NaF + Br₂
1 mole F₂ → gives → 2 moles NaF
0.24 mol F₂ will give ?? mol NaF
= (0.24 x 2) / 1 = 0.48 mol NaF
3) 4 Fe(s) + 3 O₂(g) → 2 Fe₂O₃(s)
number of moles of Fe = (54.6 / 55.845) = 0.97 mol
number of moles of O₂ = (91.6 g / 32) = 2.8625 mol
4 moles Fe react with 3 moles O₂
0.97 mol Fe will react completely with 0.7275 mol O₂
so 0.97 mol Fe is the limiting reactant and O₂ present in excess
4 moles Fe(s) → gives → 2 moles Fe₂O₃
0.97 mol Fe(s) → gives → ? moles Fe₂O₃
= (0.97 x 2) / 4 = 0.485 mol Fe₂O₃
mass of Fe₂O₃ = 0.485 mol * 159.69 g/mol = 77.45 g
4) Ga₂O₃(s) + 3 SOCl₂(l) → 2 GaCl₃(s) + 3 SO₂
Molar mass of Ga₂O₃ = 187.44 g/mol
Molar mass of SOCl₂ = 118.97 g/mol
Mass of Ga₂O₃ = 71.8 g
Mass of SOCl₂ = 110.8 g
number of moles = mass (g) / molar mass
number of moles of Ga₂O₃ = 71.8 / 187.44 = 0.38 mol
number of moles of SOCl₂ = 110.8 / 118.97 = 0.93 mol
1 mole Ga₂O₃(s) react with 3 moles SOCl₂
0.38 mol Ga₂O₃ react with 1.14 mole SOCl₂
But only 0.93 mol SOCl₂ present so it is the limiting reactant
3 moles of SOCl₂ → gives → 2 moles GaCl₃
0.93 mol SOCl₂ → gives → ? mole GaCl₃
= (2 x 0.93) / 3 = 0.62 mole
Mass of GaCl₃ = 0.62 * 176.073 = 109.16 g
5) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mol N₂ reacts with 3 moles H₂
so 6 moles N₂ will react completely with 18 moles H₂
But moles of H₂ present is only 10 moles, so Nitrogen is considered as the excess reactant.
6) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2 BCl₃(g) + 3 CO(g)
3 moles C → gives → 2 moles BCl₃
? moles C → gives → 3 moles BCl₃
moles of C = (3*3) / 2 = 4.5 moles C
Mass of carbon required = 4.5 moles * 12 g/mol = 54 g carbon
7) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2 BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of B₂O₃ = mass / molar mass
= 122 g / 69.6182 = 1.75 moles
1 mole B₂O₃ → gives → 2 moles BCl₃
1.75 mole B₂O₃ → gives → ? moles BCl₃
= 2 * 1.75 = 3.5 moles BCl₃
8) 4 Fe(s) + 3 O₂ → 2 Fe₂O₃
moles of Fe = (54.6 g) / (55.845 g/mol) = 0.98 mol
moles of O₂ = (91.6 g) / (32 g/mol) = 2.8625 mol
4 moles Fe(s) react with 3 moles O₂(g)
0.98 mol Fe(s) react completely with ? moles O₂(g)
= 0.735 mol O₂
moles of excess oxygen = 2.8625 - 0.735 = 2.1275 mol
mass of excess oxygen = 2.1275 * 32 = 68.08 g O₂
9) 2 NO(g) + O₂(g) → 2 NO₂
2 moles NO react with 1 mol O₂
? moles NO will react with 2.5 mol of O₂
= (2 * 2.5) / 1 = 5 moles NO
Mass of NO = 5 * 30 = 150 g
10) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mole N₂ reacts with 3 moles H₂
so 3 moles of N₂ will react completely with 9 moles H₂
but only 5 moles of Hydrogen present so it is the limiting reactant
11) 2 HgO(s) → 2 Hg(l) + O₂(g)
(2 x 216.59 g) give (2 x 200.59)
433.18 g will give 401.18 g
8.74 g HgO will give ? g Hg
Theoretical yield of Hg = (8.74 x 401.18) / 433.18 = 8.094 g
12) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of BCl₃ produced = 175 g / 117.17 g/mol = 1.5 moles
3 moles of Cl₂ produce 2 moles BCl₃
? moles of Cl₂ produces 1.5 mole BCl₃
= (1.5 x 3) / 2 = 2.25 moles Cl₂
13) 4 Fe(s) + 3 O₂ → 2 Fe₂O₃
moles of Fe = (54.6 g) / (55.845 g/mol) = 0.98 mol
moles of O₂ = (91.6 g) / (32 g/mol) = 2.8625 mol
4 moles Fe(s) react with 3 moles O₂(g)
0.98 mol Fe(s) react completely with ? moles O₂(g)
= 0.735 mol O₂
So the limiting reactant is Fe
14) N₂(g) + 3 H₂(g) → 2 NH₃(g)
1 mole N₂ reacts with 3 moles H₂
so 6 moles of N₂ will react completely with 18 moles H₂
but only 10 moles of Hydrogen present so it is the limiting reactant
3 moles of H₂ gives 2 moles NH₃
10 moles of H₂ will give ? moles NH₃
= (10 * 2) / 3 = 6.67 moles NH₃
15) B₂O₃(s) + 3 C(s) + 3 Cl₂(g) → 2BCl₃(g) + 3 CO(g)
number of moles of BCl₃ produced = 700 g / 117.17 g/mol = 5.97 moles
3 moles of C produce 2 moles BCl₃
? moles of C produces 5.97 mole BCl₃
= (5.97 x 3) / 2 = 8.96 moles C
16) Fe₂O₃(s) + 3 CO(g) → 2 Fe(s) + 3CO₂(g)
1 mole of Fe₂O₃ gives 3 moles CO₂
? mole of Fe₂O₃ gives 7.4 moles CO₂
= 2.47 moles Fe₂O₃
3 moles of CO gives 3 moles of CO₂
so 7.4 moles of CO will produce the required amount of CO₂ (7.4)