1.You have that:
- One tin of 500 mL blue paint costs $11.50.
-Jason needs 4 L of blue paint.
2. First, you must convert 4 L to mL, as below:
1 L----1000 mL
4 L----x
x=4x1000/1
x=4000 mL
3. If 500 mL costs $11.50, how much will it cost 4000 mL?
500 mL-----$11.50
4000 mL---x
x=(4000 mL)($11.50)/500 mL
x=$92.00
How much will it cost Jason to paint this bedroom?
The answer is: $92.00