Jason is decorating his house and decides to paint one of the bedrooms blue. One tin of 500mL blue paint costs $11.50. To finish the whole bedroom, he needs 4L of blue paint. How much will it cost Jason to paint this bedroom?

Respuesta :

1.You have that:
 
 - One tin of 500 mL blue paint costs $11.50.
 -Jason needs 
4 L of blue paint.
 
 2. First, you must convert 4 L to mL, as below:
 
 1 L----1000 mL
 4 L----x
 
 x=4x1000/1
 x=4000 mL
 
 3. If 500 mL costs $11.50, h
ow much will it cost 4000 mL?
 
 500 mL-----$11.50
 4000 mL---x
 
 x=(4000 mL)($11.50)/500 mL
 x=$92.00
 
 How much will it cost Jason to paint this bedroom?
 
 The answer is: $92.00