Respuesta :

45-25.50 = 19.50 spent
19.5 / 6 = 3.25 per watermelon

Let us suppose cost of 1 watermelon be x.

Cost of 6 watermelons = 6x.

It is given after buying 6 watermelons, he had $25.50 left.Total amount William spends on vegetable is $45.

We can form an equation with above information's

6x+25.50=45

To solve for x we isolate the x term .25.50 is added to the x term .

Opposite of addition is subtraction .Subtracting 25.50 both sides we have:

6x=45-25.50

6x=19.50

Dividing both sides by 6

x=3.25.

Cost of each watermelon is $3.25.