Michael's mother bought in total
[tex]3 \times \frac{1}{2} = \frac{3}{1} \times \frac{1}{2} = \frac{3}{2} = 1 \frac{1}{2} [/tex]
So she bought a total amount of 1.5 gallons of ice cream. This cost her $17.10
To determine the price of one gallon of ice, we only have to divide $17.10 by 1.5
[tex]17.10 \div 1.5 = 11.4[/tex]
Therefore the cost of 1 gallon of ice is $11.40