86. At the market here are the prices of each vegetables:
=> 2.4 pounds of carrots for 1.68 dollars
=> 1.8 pounds of Broccoli for 1.53 dollars.
Now, how much is the costs of each vegetables in 1 pounds
Carrots Unit Rate
=> 2.4 pounds for 1.68 dollars
=> 1.68 dollars / 2.4 lbs = 0.7 dollars per pound
Broccoli Unit Rate
=> 1.8 pounds for 1.53 dollars
=> 1.53 dollars / 1.8 lbs = 0.85 dollars per pound.