Respuesta :

It is highly important to go through all the details that are given in the question. Based on all the data provided in the question, the answer can easily be determined. Now let us focus on the problem in hand.
Cost of 364 gram box of cereal = 97 cents
Then
Cost of 1 gram box of cereal = (97/364) * 1 cents
                                               = 0.27 cents
hen
The cost of 227 gram box of cereal = (0.27 * 227) cents
                                                         = 73.815 cents
                                                         = 73.82 cents
So the price of a 227 gram box of cereal will cost 73.82 cents.