Mrs.Chang spent $44 for a movie ticket and snack for each of her 4 children. Each snack cost $3.50.Each snack cost $3.50.Each movie ticket cost the same amount. One of Mrs.Changs children wrote the incorrect equation to find x,the cost in dollars, of each movie ticket.4x 3.50=44. Explain why this equation is incorrect and write the right equation. example-2x-9=90