One week, Isabelle bought 2 bags of apples and 3 bags of oranges. The next week, she bought 1 bag of apples and 2 bags of oranges. If a represents the cost of each bag of apples and r represents the cost of each bag of oranges, which expression could Isabelle use to calculate the difference between the amounts she spent each week?

Respuesta :

Answer:

[tex]-a-r[/tex] OR [tex]a+r[/tex]

Step-by-step explanation:


First week cost of Isabelle:

2 bags of apples at a price of [tex]a[/tex] each, so total cost is [tex]2a[/tex]

3 bags of oranges at a price of [tex]r[/tex] each, so total cost is [tex]3r[/tex]

Sum of these two: [tex]2a+3r[/tex]


Second week cost of Isabelle:

1 bag of apple at a price of [tex]a[/tex] each, so total cost is [tex]a[/tex]

2 bags of oranges at a price of [tex]r[/tex] each, so total cost is [tex]2r[/tex]

Sum of these two: [tex]a+2r[/tex]


Depending on the price of bags of apples and oranges, the second week can cost more, or the first week's total could be more.


  • If 2nd weeks total is more than 1st week's total:

The difference is 2nd week's total minus first week's total:

[tex](a+2r)-(2a+3r)\\=-a-r[/tex]

  • If 1st weeks total is more than 2nd week's total:

The difference is 1st week's total minus second week's total:

[tex](2a+3r)-(a+2r)\\=a+r[/tex]


Answer: D (2a+3r)-(a +2r)

Step-by-step explanation:

Right in edge 2020