lwagirl1 lwagirl1 14-02-2018 Mathematics contestada 31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas? A) $42.65 per gallon B) $3.08 per gallon C) $265.00 per gallon D) $308.00 per gallon