Respuesta :
Here the direct materials = $10,000
and
Total direct labor cost = $10,900
Total direct Cost = $10,000+$10,900
=$20,900
Now,
Job contained 5 units
so
Total Cost /unit = $20,900/5
= $4180 per unit
Company billed at 75% above unit product cost
so,
The price per unit will be
$ 4180 + ($ 4180 x 0.75)] = ($ 4180 + $ 3135) = $ 7315 per unit
Ans : $ 7315 per unit
The price per unit would have been charged to the customer is $7,315.
What is the unit price?
The “unit price” of a package is the cost per pound, quart, or other unit of weight or volume.
It's usually displayed underneath the food on the shelf.
The overall price and price per unit (unit price) for the food item are displayed on the shelf tag.
Computation of per-unit price:
According to the given information,
Direct materials = $10,000, and
Total direct labor cost = $10,900.
Then, the Total Direct Cost:
[tex]\text{Total Direct Cost}= \text{Direct Materials + Total Direct labor cost}\\\\\text{Total Direct Cost}=\$10,000+\$10,900\\\\\text{Total Direct Cost}= \$20,900[/tex]
Now, the Job contained 5 units, then the Total Cost per unit,
[tex]\text{Total Cost Per Unit} = \dfrac{\text{Total Direct Cost}}{5 \text{Units}}\\\\\text{Total Cost Per Unit} =\dfrac{\$20,900}{5}\\\\\text{Total Cost Per Unit} =\$4180[/tex]
Now, according to the given information,
Company billed at 75% preceding unit product cost then, The price per unit is:
[tex]\text{The Price Per Unit} = \text{Total Cost Per Unit} + \text{Total Cost Per Unit} \times 75\%\\\\\text{The Price Per Unit} =\$4,180 + \$3,135\\\\\text{The Price Per Unit} =\$ 7,315[/tex]
Therefore, per-unit price is $7,315 that is charged to the customer.
Learn more about the unit price, refer to:
https://brainly.com/question/10706678