contestada

Job 412 was one of the many jobs started and completed during the year. the job required $10,000 in direct materials and 36 hours of direct labor time at a total direct labor cost of $10,900. if the job contained five units and the company billed at 75% above the unit product cost on the job cost sheet, what price per unit would have been charged to the customer?

Respuesta :

Here the direct materials = $10,000 and Total direct labor cost = $10,900 Total direct Cost = $10,000+$10,900 =$20,900 Now, Job contained 5 units so Total Cost /unit = $20,900/5 = $4180 per unit Company billed at 75% above unit product cost so, The price per unit will be $ 4180 + ($ 4180 x 0.75)] = ($ 4180 + $ 3135) = $ 7315 per unit Ans : $ 7315 per unit

The price per unit would have been charged to the customer is $7,315.

What is the unit price?

The “unit price” of a package is the cost per pound, quart, or other unit of weight or volume.

It's usually displayed underneath the food on the shelf.

The overall price and price per unit (unit price) for the food item are displayed on the shelf tag.

Computation of per-unit price:

According to the given information,

Direct materials = $10,000, and

Total direct labor cost = $10,900.

Then, the Total Direct Cost:

[tex]\text{Total Direct Cost}= \text{Direct Materials + Total Direct labor cost}\\\\\text{Total Direct Cost}=\$10,000+\$10,900\\\\\text{Total Direct Cost}= \$20,900[/tex]

Now, the Job contained 5 units, then the Total Cost per unit,

[tex]\text{Total Cost Per Unit} = \dfrac{\text{Total Direct Cost}}{5 \text{Units}}\\\\\text{Total Cost Per Unit} =\dfrac{\$20,900}{5}\\\\\text{Total Cost Per Unit} =\$4180[/tex]

Now, according to the given information,

Company billed at 75% preceding unit product cost then, The price per unit is:

[tex]\text{The Price Per Unit} = \text{Total Cost Per Unit} + \text{Total Cost Per Unit} \times 75\%\\\\\text{The Price Per Unit} =\$4,180 + \$3,135\\\\\text{The Price Per Unit} =\$ 7,315[/tex]

Therefore, per-unit price is $7,315 that is charged to the customer.

Learn more about the unit price, refer to:

https://brainly.com/question/10706678