(a) Alonzo bought 21 pounds of sugar for $12 . How many pounds of sugar did he get per dollar?

(b) Christine runs 10 miles in 81 minutes. How many miles does she run per minute?

If necessary, round your answers to the nearest hundredth.

PLEASE SOMEONE HELP THANK YOU!

Respuesta :

short answer:

a/(21÷12= 1.75 pound per dollar)

b/[10÷81= 0.12 mile per minute]


long answer and explanation:

a/
(21÷12= 1.75 pound per dollar )
that's the only answer you need (.... )

to double check and make sure:

1.75×12= 21 pound

b/
81÷10= 8.1
one mile every 8.1 minutes

but for 1 minute
1÷8.1= 0.12 mile per minute.

another way same answer
[10÷81= 0.12 mile per minute]
that's the only answer you need [.... ]

hope that helps..
:)