Respuesta :

0ddb0y
two dollars and sixty seven cents you multiply ..89 x 3
One dozen eggs = twelve eggs

First, find how much an egg costs
cost an egg = cost of twelve eggs / 12
cost an egg = 0.89/12
you don't need to calculate this, just keep it as fraction

Second, find how much three eggs cost
cost three eggs = 3 × cost an egg
cost three eggs = 3 × [tex]\frac{0.89}{12} [/tex]
cost three eggs = [tex] \frac{0.89}{4} [/tex]
cost three eggs = 0.225
To the nearest hundredth
cost three eggs = 0.23
The cost of three eggs is $0.23