The Local farmer market sells a 4 pound basket of apples for 5.60.
Each apple weighs about 4 oz.
Find the price of each apple and how many apple are there
=> let’s do the conversion.
=> In every 1 pound there are 16 oz.
=> in every 1 oz is equals to 0.0625 pound
=> 0.0625 x 4 = 0.25
Each apple weigh 0.25 pounds.
=> 4 pounds / 0.25 pounds = 16
thus there are 16 pieces of apples.
=> Solve for Price
=> 5.60 / 16 = 0.35
thus, each apple costs 0.35