Respuesta :

Kytten
Find the price per can for each place. Village Market: $2.30/5 cans = $0.46 per can. Sam's Club: $4.30/10 cans = $0.43 per can.  $0.43 per can at Sam's Club is less than $0.46 per can at Village Market, so Sam's Club is the better buy.
At sams club beacause if you were to multiply the price of 5 cans by two you would get 4.60.anf at sams club it's 4.30 for 10 cans