You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30. You can buy 10 of the same cans of green beans at Sams Club for $4.30. Which place is the better buy?
Find the price per can for each place. Village Market: $2.30/5 cans = $0.46 per can. Sam's Club: $4.30/10 cans = $0.43 per can. $0.43 per can at Sam's Club is less than $0.46 per can at Village Market, so Sam's Club is the better buy.