a. Find the slope of the roof of a home that rises 8 feet for every horizontal change of 24 feet.

Write your answer as a fraction in simplest form

slope:

b. The cost of nails varies directly with the number of pounds bought. If 4 pounds of nails cost $11.60, what is the cost of 3.5 pounds?

$?

Respuesta :

A. rise over run. 8/24=1/3
slope:1/3

b. find the cost per pound 11.60/4=2.90
then multiply by the amount of pounds 2.90*3.5=10.15

$10.15