Respuesta :
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer: 1. 0.19125 dollars per ounce, 2. 0.16083 dollars per ounce.
Step-by-step explanation:
In first question, a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59
Therefore, 24 ounce = 4.59 dollars
⇒ 1 ounch = [tex]\frac{4.59}{24}[/tex] dollars
⇒ 1 ounch = 0.19125 dollars
⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.19125 dollars.
⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.19125 dollars per ounce
In first question, a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59
Therefore, 36 ounce = 5.79 dollars
⇒ 1 ounch = [tex]\frac{5.79}{36}[/tex] dollars
⇒ 1 ounch = 0.16083 dollars
⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.16083 dollars.
⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.16083 dollars per ounce