1: a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59?

2: a 36 ounce box of cornflakes cost $5.79?

what are the unit rates for those two and one more question: which is the better gbuy

Respuesta :

The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce

The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce

The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box

Answer: 1. 0.19125 dollars per ounce, 2. 0.16083 dollars per ounce.

Step-by-step explanation:

In first question,  a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59

Therefore, 24 ounce = 4.59 dollars

⇒ 1 ounch = [tex]\frac{4.59}{24}[/tex] dollars

⇒ 1 ounch = 0.19125 dollars

⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.19125 dollars.

⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.19125 dollars per ounce

In first question,  a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59

Therefore, 36 ounce = 5.79 dollars

⇒ 1 ounch = [tex]\frac{5.79}{36}[/tex] dollars

⇒ 1 ounch = 0.16083 dollars

⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.16083  dollars.

⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.16083  dollars per ounce