Respuesta :
Hey there.
Since 3 posters cost $9.60, let's try to see how much one poster costs. That way, we can determine how much $48 will get us.
To solve for the price of one poster, let's divide our total given cost by how many posters were bought;
$9.60 / 3 = $3.20
$3.20 is the price for one poster.
Now, let's divide our total given price, $48, by 3.20 to solve for how many posters we can by. The nearest whole number will be our answer (decimals do not count since you cannot by part of a poster).
48 / 3.20 = 15
This quotient determines our answer: $48 will buy you 15 posters.
Your correct answer is answer choice "B.) 15 posters."
I hope this helps!
Since 3 posters cost $9.60, let's try to see how much one poster costs. That way, we can determine how much $48 will get us.
To solve for the price of one poster, let's divide our total given cost by how many posters were bought;
$9.60 / 3 = $3.20
$3.20 is the price for one poster.
Now, let's divide our total given price, $48, by 3.20 to solve for how many posters we can by. The nearest whole number will be our answer (decimals do not count since you cannot by part of a poster).
48 / 3.20 = 15
This quotient determines our answer: $48 will buy you 15 posters.
Your correct answer is answer choice "B.) 15 posters."
I hope this helps!