Respuesta :
Let the weights of the two candies be repres. by x and y.
Then x + y = 60, or x = 60 - y
($1.16 / lb) x + ($0.86 / lb) y = ($1.00 / lb) (60 lb) = $60
Then 1.16(60-y) + 0.86y = 60
69.6 - 1.16y + 0.86y = 60 9.6
9.6 = 0.3y Solving for y, y = ------- = 32 lb
0.3
Then x = (60-32) lb = 28 lb
Then x + y = 60, or x = 60 - y
($1.16 / lb) x + ($0.86 / lb) y = ($1.00 / lb) (60 lb) = $60
Then 1.16(60-y) + 0.86y = 60
69.6 - 1.16y + 0.86y = 60 9.6
9.6 = 0.3y Solving for y, y = ------- = 32 lb
0.3
Then x = (60-32) lb = 28 lb
Answer:
28 pounds of the candy costing $1.16 and 32 pounds of the candy costing $0.86.
Step-by-step explanation:
To Find: How much candy at $1.16 a pound should be mixed with candy worth 86 cent a pound in order to obtain a mixture of 60 pounds of candy worth a dollar a pound?
Let x be the candy costing $1.16 a pound.
Let y be the candy costing $0.86 per pound. (We'll work in dollars for the problem.)
So we know that:
Equation (1)[tex]x+y=60[/tex]
Now we want the average cost to be $1 per pound.
So,To get the average cost we need to know the total cost and divide by the total pounds.
Total cost: 1.16x + 0.86y
Since Total pounds: 60
Average cost : 1
So, [tex]\frac{1.6x+0.86y}{60} =1[/tex]
Equation (2): [tex]1.16x+0.86y=60[/tex]
multiply equation (1) by −0.86 to get equation (3):
Equation (3): [tex]-0.86x-0.86y=-51.6[/tex]
Add equation (2) and equation (3)
[tex]0.3x =8.4\\\\x=28[/tex]
Substitute into equation (1):
[tex]28+y=60[/tex]
[tex]y=32[/tex]
Thus 28 pounds of the candy costing $1.16 and 32 pounds of the candy costing $0.86.