Ten granola bars and 12 bottles of water cost $23. Five granola bars and four bottles of water cost $10. How much do one granola bar and one bottle of water cost?

Respuesta :

One granola bar and one bottle of water will cost 3 dollars.

This is because both a granola bar and bottle of water cost $1.50

Answer:

The cost of one granola bar is [tex]\$1.4[/tex]

The cost of one bottle of water is [tex]\$0.75[/tex]

Step-by-step explanation:

Let

x------> the cost of one granola bar

y-----> the cost of one bottle of water

we know that

[tex]10x+12y=23[/tex] -----> equation A

[tex]5x+4y=10[/tex] -----> equation B  

using a graphing tool

Solve the system of equations

Remember that

The solution of the system of equations is equal to the intersection point both graphs

The intersection point is [tex](1.4,0.75)[/tex]

see the attached figure

therefore

The cost of one granola bar is [tex]\$1.4[/tex]

The cost of one bottle of water is [tex]\$0.75[/tex]

Ver imagen calculista