Tell which is the better buy.

a 3 lb bag of apples for $3.26 or a 5 lb bag of apples for $4.89

a 3 lb bag of apples for $3.26

a 5 lb bag of apples for $4.89

Respuesta :

The answer would be "B"
It would be choice B. Here is my work:
A. [tex]\mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{1.08666}}\\ \mathtt{3)\text{ }3.26}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}3\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }26}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}24\text{ }\text{ }}}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }20}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}3\text{ }\text{ }}}[/tex]

B. [tex]\mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{0.978}}\\ \mathtt{5)\text{ }4.89}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}4.5\text{ }\text{ }}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }39}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}35}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }40}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}40}}[/tex]