Respuesta :

Divide 9.6 by 3 to find .5 kg. Multiply that number by 2 to get the price for 1 kg. ($6.40)
Neuron
1.5 kg of rice ... 9.60
1 kg of rice ... x = ?

If you would like to know the price of 1 kg of rice, you can calculate this using the following steps:

1.5 * x = 9.60 * 1
1.5 * x = 9.6    /1.5
x = 9.6 / 1.5
x = 6.40

The correct result is 6.40.