Respuesta :

3.15/15 = 0.21 dollars per pencil

Answer:  The required unit price in dollars per pencil is $0.21.

Step-by-step explanation:  Given that a pack of 15 pencils costs $3.15.

We are to find the unit price in dollars per pencil.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

cost of 15 pencils = $3.15.

So, the cost of 1 pencil is given by

[tex]\$\dfrac{3.15}{15}=0.21.[/tex]

Thus, the required unit price in dollars per pencil is $0.21.