Respuesta :
Answer: The required unit price in dollars per pencil is $0.21.
Step-by-step explanation: Given that a pack of 15 pencils costs $3.15.
We are to find the unit price in dollars per pencil.
We will be using the UNITARY method to solve the problem.
We have
cost of 15 pencils = $3.15.
So, the cost of 1 pencil is given by
[tex]\$\dfrac{3.15}{15}=0.21.[/tex]
Thus, the required unit price in dollars per pencil is $0.21.