contestada

You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans

Respuesta :

Answer:    Your cost per pair of jeans is $26.9625

Step-by-step explanation:

You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each. So, the total cost will be:  [tex](\$35.95*3)= \$107.85[/tex]

Now, you got a fourth pair of jeans for free. That means, actually you're buying 4 pairs of jeans for total $107.85

So, your cost per pair of jeans will be:  [tex]\frac{\$107.85}{4} = \$26.9625[/tex]

The cost per pair of jeans is [tex]\$26.9625[/tex].

According to the question, [tex]3[/tex] pairs of jeans for [tex]\$35.95[/tex] each and get the fourth pair for free.

So, a total of [tex]4[/tex] jeans are bought for [tex]\$35.95\times 3=\$107.85[/tex].

By Unitary method of calculation, cost per pair of jeans is-

[tex]\rm{Cost\;per\;pair\;of\;jeans}=\dfrac{107.85}{4}\\\rm{Cost\;per\;pair\;of\;jeans}=\$26.9625[/tex]

Hence, the cost per pair of jeans is [tex]\$26.9625[/tex].

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/19423643?referrer=searchResults