Terry is buying fruit for a party. Apples are on sale for $0.99 for an 8-ounce pack. Pears are on sale for $2.99 for a 6- pear pack. Each pear weighs 6 ounces. Write an inequality and tell which is the better cost per ounce.
you would multiply 6 x 6 for tge pear to get 36 then multiply that by 3 dollars and get your answer and for the apples u multiply 1 with 8 to 8 dollars and see which one is cheap and that is the better one