Respuesta :
Divide the price by the amount of pounds:
[tex]12.95 \div 2.5 = 5.18[/tex]
So each pound of peanuts costs $5.18
[tex]12.95 \div 2.5 = 5.18[/tex]
So each pound of peanuts costs $5.18