Respuesta :
Divide 12 by 10.
12/10= 1.2
1 pound of candy costs 1.2 dollars.
I hope this helps!
Brainliest answer is always appreciated!
12/10= 1.2
1 pound of candy costs 1.2 dollars.
I hope this helps!
Brainliest answer is always appreciated!
You have to do a cross product!
10 pounds —> 12$
1 pound —> X$
(12 • 1) / 10 —> 12 / 10 = 1,20$
So 1 pound of candy costs 1,20$! :)
10 pounds —> 12$
1 pound —> X$
(12 • 1) / 10 —> 12 / 10 = 1,20$
So 1 pound of candy costs 1,20$! :)