Jose bought 750 bags of peanuts for $375.00. He intends to sell each bag for $0.15 more than he paid. How much should he charge for each bag? $0.35 $0.50 $0.55 $0.65

Respuesta :

If Jose bought 750 bags of peanut for $375,
then each bag of peanut = $375 ÷ 750
                                          = $0.50

Since each bag is to be resold for $0.15 more than the original cost, then Jose should sell each bag for $0.65
fichoh

Jose should charge the sum of the purchase price of each peanut and the Markup value of $0.15, Hence, he'll charge $0.65 per bag

Given the Parameters :

  • Number of bags purchased = 750

  • Total cost of purchase = $375

  • Markup value = $0.15

The price per bag of peanut = Total price / number of bags

Price per bag = $375 / 750 = $0.50

The sale price per bag of peanut can be calculated thus :

Price per bag + Markup

$0.50 + $0.15 = 0.65

Therefore, the price per bag of peanut will be $0.65

Learn more : https://brainly.com/question/18109354