Respuesta :
If Jose bought 750 bags of peanut for $375,
then each bag of peanut = $375 ÷ 750
= $0.50
Since each bag is to be resold for $0.15 more than the original cost, then Jose should sell each bag for $0.65
then each bag of peanut = $375 ÷ 750
= $0.50
Since each bag is to be resold for $0.15 more than the original cost, then Jose should sell each bag for $0.65
Jose should charge the sum of the purchase price of each peanut and the Markup value of $0.15, Hence, he'll charge $0.65 per bag
Given the Parameters :
- Number of bags purchased = 750
- Total cost of purchase = $375
- Markup value = $0.15
The price per bag of peanut = Total price / number of bags
Price per bag = $375 / 750 = $0.50
The sale price per bag of peanut can be calculated thus :
Price per bag + Markup
$0.50 + $0.15 = 0.65
Therefore, the price per bag of peanut will be $0.65
Learn more : https://brainly.com/question/18109354